Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Hvordan vægtes faktorerne ved en risikovurdering?

 5461  17-05-2007

Kan I forklare mig lidt om vægtningen af de tre faktorer i forbindelse med en risikovurdering:

1) Nakkefoldsscanning (uge 13).
2) Blodprøve (uge 13).
3) Alder (27 år).

Hvad vægtes højest i spørgsmålet, om man risikerer at få et barn med kromosomfejl: Nakkefoldens tykkelse, blodprøven eller alderen?

Jeg fik nemlig en lidt træls risikovurdering på 1:343 og fik derefter en forklaring.

Nakkefolden havde været lige på grænsen, 3,1 tror jeg nok, hvilket gav "odds" 1:284. Min alder (27 år) gav "odds" 1:800, mens min blodprøve var god og trak den samlede risikovurdering op til 1:343.

Jeg kan godt se, at det er dårlige odds i forhold til 1:15.000, men regner jeg det om til procent, er der 99,7% chance, for at mit barn er helt normalt - kan man ikke omskrive det således?

Grunden til, at jeg spørger er, at jeg har fået tilbudt en moderkageprøve, og jeg ved, at risikoen for abort er ½-1%, hvilket jo giver en langt større risiko, end der er for at føde et barn med kromosomfejl. Men på den anden side vil jeg også gå og bekymre mig i de næste 6 måneder af min graviditet, hvis jeg ikke får klarhed. Hvad vil I råde mig til?

Sine, 27 år.

Læs eksperternes svar



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook