Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Har brystvorternes størrelse indflydelse på amningen?

5022 20-06-2004

Kære Inger.
Nej, afgjort ikke. Det vigtigste er netop, at barnet får fat med sin mund om hele det brune område omkring brystvorten (areola) for at undgå sår på brystvorten. Så dine bryster lyder som havende en perfekt størrelse.

Det at du allerede producerer noget mælk, viser også, at du vil få let ved at producere mælk efter fødslen.

Brystets udseende eller størrelse er heller ikke afgørende for, om amningen lykkes. Får barnet godt fat og sutter godt, stimuleres dit bryst til at lave netop den mælk i den sammensætning og mængde, som dit barn har brug for.

Allerede mellem ½-1 time efter amningen er slut, er mere end 3/4 af mælkemængden gendannet. Så jo mere den lille sutter, jo mere mælk dannes.

Du skal blot tænke på selv at drikke rigeligt og få hvillet ind imellem. Du kan drikke vand, ammete, mælk, juice men især vand. Hav altid en kande i køleskabet, så du kan tage et glas, når du går forbi eller laver mad.

Hvidtøl bliver også ofte anbefalet som stimulerende på mælkeproduktionen. Blot husk på, at to hvidtøl er lig en almindelig øl i alkoholprocent, og der er ret meget sukker og andet fedende i, så vand og ammete (kan købes færdigblandet) er bedre.

Med venlig hilsen Karin Holm


Tilbage til spørgsmålet

Stil et spørgsmål til eksperterne

Karin Holm

Karin er uddannet som sygeplejerske og videreuddannet som både sundhedsplejerske og jordemoder. Karin har desuden en bachelor i psykologi fra Københavns Universitet.

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede brevkassesvar

Hvor længe har man mælk efter endt amning?

Er der noget man ikke må spise når man ammer?

Hvordan kan jeg stimulere mælkeproduktionen?

Operation af indadvendte brystvorter

Hvorfor producerer mit venstre bryst næsten ingen mælk?

Hvor længe kan jeg bruge brystpumpe?

Får mine bryster ens størrelse igen efter endt amning?

Gravid i uge 12 med kløende brystvorter

Datter på 11 måneder vil ikke undvære brystet

Kan jeg gøre noget ved nedgang i mælkeproduktionen?

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

amning

brystvorter
Læs meget mere om amning og få gode råd og tips:

Amning









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook