Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Min søn på 3 år vil ikke lave stort på toilettet

3626 18-09-2006

Kære Karina.
Din søn er absolut ikke det første barn, der gør dette. Har børnehaven ikke mødt det problem før, så de kender en god metode?

Han ved udmærket, hvordan han skal presse. Ellers ville han ikke løbe ud, sætte sig og snart komme tilbage for med stolthed i stemmen at fortælle, hvad han har foretaget sig. Han er 100% bevidst om alt, hvad der sker i den retning.

Hvorfor han er holdt op med at have afføring på toilettet, det er dér, løsningen er at finde. Jeg ved ikke, hvad som skete.

Måske er det hans manglende tålmodighed. Måske er det trods alt lidt mere besværligt at holde sig fast på et stort toiletsæde og samtidig skulle presse. Så er det enklere at stå bag en busk og gøre det.

I kan prøve at stille en skammel, som han kan sætte fødderne på, mens han sidder på toilettet. I kan også prøve at lade ham have et blad med og fortælle ham, det er OK at sidde en stund.

Jeg tror, I skal snakke med børnehaven om, hvordan I bedst gør det, så I siger og gør det samme overfor jeres dreng.

Det er en ting, der uanset at den er besværlig med tøjskift og -vask lige nu, vil løse sig inden længe. På et tidspunkt vil han selv finde ud af at gøre det på toilettet igen. Specielt hvis alle ignorerer ham og blot skifter hans tøj uden kommentar.

En dag vil de andre børn kommentere hans forehavende. Det er nok det, du frygter? Måske vil han alligevel bedre forstå, at det ikke er hensigtsmæssigt at besørge i bukserne, når det er en jævnaldrende kammerat, der bemærker det.

Han er ved at frigøre sig fra de voksne. Det kan være en form for protest som led i hans naturlige selvstændiggørelse, at han vedholder at besørge i bukserne. Specielt så længe det kun er I voksne, som sige fra overfor ham.

Med venlig hilsen Karin Holm


Tilbage til spørgsmålet

Stil et spørgsmål til eksperterne

Karin Holm

Karin er uddannet som sygeplejerske og videreuddannet som både sundhedsplejerske og jordemoder. Karin har desuden en bachelor i psykologi fra Københavns Universitet.

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede brevkassesvar

Gravid i uge 19 med tynd mave

Gravid i uge 30 med øm skede

Skal på toilettet næsten hver halve time

Gravid i uge 6 med mavesmerter ved toiletbesøg

Kan hård mave påvirke fosteret?

Gravid i uge 35 med stikkende smerter og dårlig mave

Dreng på 10 uger med afføringsproblemer

Min søn på 4 år vil ikke lave stort på toilettet

Kan zoneterapi hjælpe på mit barns hårde mave?

Problemer med at holde på afføring efter fødslen

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

afføring

toilet
Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook