Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Er dårligt isoleret hus årsag til astmatisk bronkitis?

6149 01-06-2000

Kære Laila.

Det er meget omdiskuteret, hvilke årsager der er til astmatisk bronkitis. Et meget fugtigt miljø med svampesporer og husstøvmider er bestemt ikke sundt og kan måske medvirke til udviklingen af allergi. Det er vigtigt at lufte meget ud samt skifte sengetøj ofte. Også gamle væg-til-væg tæpper kan samle skidt og husstøvmider. Men astmatisk bronkitis er en tilstand, der fremkommer på grund af de snævre luftveje hos barnet; slim i forbindelse med eksempelvis en forkølelse er sværere for barnet at komme af med, og symptomerne på astmatisk bronkitis fremkommer. I øvrigt er det vigtigt at vide, at ikke alle børn med astmatisk bronkitis udvikler astma senere i livet (kun ca. 25%). Du kan i øvrigt få flere oplysninger og gode råd hos Astma-Allergi Forbundet.

Med venlig hilsen Vivian


Tilbage til spørgsmålet

Stil et spørgsmål til eksperterne

Vivian

Vivian er uddannet læge og arbejder på et sygehus i Vejle Amt. Hun er mor til 3.

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede brevkassesvar

Barn på 7 måneder med astmatisk bronkitis

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

astmatisk bronkitis









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook