Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.80.181)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

I modsætning til de fleste

er jeg enig med dig. Jeg synes, det er så kedeligt at give penge til en konfirmation! Uanset, hvad de så måtte blive brugt til af konfirmanden.

Mine to ældste har fået en ting, de ikke har ønsket sig - og så et pengebeløb. Sønnen fik vist nok en Ipod - det var dengang, det var stort. Min datter fik et smykke, der var lavet delvist af hendes bedsteforældres vielsesringe. Hun har aldrig brugt det, hehe..

Nu skal yngstemanden konfirmeres. Han får udelukkende penge. For han ønsker sig aldrig ting. Han vil helst købe selv. Lige nu er det store ønske en gamer/skrivebordsstol, og den skal han selvfølgelig selv købe, for den skal jo prøvesiddes.

Han bryder sig ikke om at rejse. Han keder sig i teatre. Allerhelst vil han være sammen med sine kammerater og lave noget med dem. Eller han vil spille på den pc, som han i øvrigt har bygget selv for egne penge. Så nu har jeg altså bestemt mig til at glemme mine principper ved denne konfirmation.

Men når han bliver student, så skal han få en gave af varig værdi! :-D

Skrevet af GM (19-03-2018 kl. 08:32)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook