Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her

Skriv et svar

Læs venligst retningslinjerne før du skriver et indlæg.

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.80.180)


Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang)

Du besvarer nedenstående indlæg

Kære kære du 2

Du skriver selv, at I lige har haft en lorteferie sammen. Tænk for hvor tydeligt jeres børn har kunnet mærke den stemning. Minder mig om mine egne tidligere ferier med min eks.
Til sammenligning har mine unger i år haft en skøn ferie med en overskudsagtig far, og er lige nu i gang med en skøn ferie med en overskudsagtig mor. Jeg sværger.... det er bedre for dem:-)) De får det bedste fra to verdener. For jeg tror på, at I begge bliver bedre forældre af at være alene. Mine børns far er i hvert fald blomstret op og tager langt mere ansvar alene, end han gjorde sammen med ham.

Men selvfølgelig bliver det hårdt fra dig. Og man GØR jo børnene ondt - de kan jo ikke selv gennemskue, at det man gør for dem faktisk er bedre for dem. Men de kommer hurtigt til at mærke det.
Det er møghamrende hårdt på alle tænkelige måder at blive skilt. Det tager tid at komme over. Men i dit tilfælde vil jeg næsten garantere dig, at du ikke kommer til at fortryde. I har mistet respekten for hinanden, og det lyder til, at den er alt for langt væk til at kunne dukke op igen.

Tag ansvar - for dig selv og dine børn. og faktisk også for din mand, når han nu ikke har nosser til at gøre det for sig selv!!!

Held og lykke.
Heidi

Ps. Skriv bare igen - alt hvad du har lyst til... vi er mange der har været i dine sko, føler med dig.

Skrevet af Heidi (23-07-2010 kl. 20:45)



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook