Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her

Mødregruppe: April 2003

Læs venligst vores retningslinjer før du skriver et indlæg.

Skriv et svar

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.69.130.15)

Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang og vent)

Du besvarer nedenstående indlæg

Og mere

Og sådan har det været mange gange. Jeg irettesætter drengene – og finder efterfølgende ud af, at Liv ikke er uskyldig – men hun er ikke blevet irettesat. Så et eller andet sted kan jeg godt forstå, at de ikke gider hende mere.

Vi har så aftalt at holde jul sammen – drengene, min kæreste, hans forældre, Liv og hendes mor. Jeg har været/er lidt nervøs for, hvordan det skal gå – om Liv skal fylde for meget. Da jeg fortalte det til drengene synes de det var OK – bare Liv ikke tog alle gaverne til sig selv først. Altså er det også sådan de ser hende – som en der fylder for meget og sætter sig selv først.

Liv har været sammen men sin far og mig her i weekenden – og vi har haft det rigtig hyggeligt. I går aftes snakker min kæreste så med Livs mor, efter Liv er kommet hjem til hende igen. Og hun fortæller, at Liv ikke vil holde jul sammen med drengene, for de hader hende.
Så nu er jeg først forvirret. Liv driller, hoverer, praler og vil bestemme – og derfor har jeg været / er jeg nervøs for julen. Om drengene også kan være der og få en god jul. Og nu bliver det pludselig vendt om til, at det er synd for Liv at drengene hader hende.

What to do??? Er piger sådan – eller er det Liv der fylder for meget?? Nogle bud på hvordan vi griber dette an?? Jeg vil jo gerne have at Liv kan være hos os sammen med drengen (hvilket vi ellers i en periode har undgået) og at både Liv og drengene kan være der.

KH Tanja


Skrevet af tkru (14-11-2011 kl. 09:33)


GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.








© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook