Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her

Mødregruppe: Juni 2012

Læs venligst vores retningslinjer før du skriver et indlæg.

Skriv et svar

Du er ikke logget ind, og dit indlæg bliver derfor vist som et indlæg fra en ikke-registreret bruger. Hvis du ønsker, at dit indlæg bliver vist som et indlæg fra en registreret bruger, skal du logge ind på "Din side", før du skriver et nyt indlæg.

Klik på "Dine oplysninger" under Din side og skriv det kaldenavn, der skal stå som afsender, når du skriver nye indlæg, så andre brugere kan identificere dig.

Fornavn:
Overskrift:

Tekst:
OBS! Reklamer/køb/salg er ikke tilladt!

Overhold venligst vores retningslinjer. Bevidst overtrædelse medfører blokering af din IP-adresse (som er 172.70.80.181)

Dit indlæg må max. fylde 1600 tegn. Du har 1600 tegn tilbage.


(klik kun 1 gang og vent)

Du besvarer nedenstående indlæg

Status herfra (blev lidt langt)

Ja lyder som en god ide med en status.

Vægt: +- 1kg, jeg har tabt og taget et kilo på under min graviditet, så håber det bliver til at jeg får smidt nogle kilo i ugerne efter fødslen.
Fosterskøn: Ved scanning 36+6 blev hun skønnet til 3200 gr
Symfysemål: (i må ikke falde ned af stolen) 43 for 2 uger siden.
Her går vi stadig i med bange anelser for om lillesøster kan finde på at vende sig forkert igen, vendte i onsdags med hovedet ned, men stod ikke fast og der var risiko for at hun kunne vende sige igen, så hvis mit vand går skal jeg ligge mig ned og hentes af falck. Men udsigterne til at jeg får lov at føde selv er gode, så det er vi glade for herhjemme. Skal først til jordemoder om en uge, er jeg lidt ked af, når det nu har været sådan med at hun vendte forkert, for er så bange for hun vender forkert igen, men prøver at se positivt på det og sige til mig selv, at hun jo selvfølgelig vender rigtigt :-)
Har de sidse par dage haft noget der mindede om veer og igår var jeg også ved at tænke på at kontakte fødegangen, men tog et par panodiler og lagde mig i aftes og idag har det ligesom aftaget, men jan se at min mave er sunket siden igår og det siger andre også idag og det føles meget tungere nedadtil, så håber det er tegn på noget snarligt :-)
Ellers er der går redebygger i mig herhjemme, så der bliver gjort rent og der skal bages og sådan. :-)
Held og lykke til jer alle med de kommende fødsler
Knus cigdem 37+5

Skrevet af Chipper (29-05-2012 kl. 14:37)


GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.








© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook