Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Enlige unge mødre lades i stikken Enlige unge mødre lades i stikken

Hveranden enlige mor får ingen uddannelse. Alligevel er kommunerne blevet mere tilbageholdende med at støtte de unge enlige mødre økonomisk.
 3995 

Enlige unge mødre, der gerne vil uddanne sig, løber ofte panden imod en mur hos den kommunale sagsbehandler, når de beder om økonomisk støtte til at gennemføre deres uddannelse.

I stedet bliver de sendt i aktivering eller bliver tvunget til at gennemføre uddannelsen på SU, hvilket er praktisk talt umuligt, hvis man er alene med et eller flere børn.

"I gamle dage var det nok at være enlig forsørger for at få tilkendt revalidering. I dag skal der meget mere til. Kommunerne har virkelig strammet op på det. Men det er uforståeligt, at man ikke støtter denne her gruppe maksimalt", siger Ellen Hansen, socialrådgiver og daglig leder af Boligfonden for enlige mødre og fædre.

I 1998 tog bistandsloven navneforandring til loven om social service. Samtidig stregede man en anbefaling i loven om at give enlige forsørgere revalideringsydelse under uddannelse.

Siden er antallet af unge enlige mødre på revalidering faldet med 21 procent. I 1999 var 817 enlige mødre under 25 år på revalidering. I 2001 var det tal faldet til 647.

Socialrådgiver og underviser på Den sociale Højskole, Therese Halskov, har forsket i enlige forsørgere i årtier. Hun finder kommunernes manglende opbakning til de unge mødres uddannelse meget uheldig.

"Nøgleordet er uddannelse, hvis denne her gruppe skal hjælpes ind i job. De helt unge mødre er supermotiverede, når de har fået deres barn, og så bliver de i stedet tilbudt halvhjertet aktivering. Dermed fastholder man de unge kvinder i en negativ fattigdomsspiral og risikerer, at de bliver siddende i kontanthjælpssystemet", siger Therese Halskov.

Fra alle sider understreges det, at hjælpen til de unge mødre ikke behøver at være revalidering. En anden mulighed er at give enlige forsørgere mere i SU - en tanke som også undervisningsministeren har luftet.

Kilde: Berlingske Tidende

01-02-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Vi fordømmer enlige mødre

Langt flere bliver mor uden en far

Flere bliver enlige mødre

Ingen ekstra SU til enlige forældre

Flere enlige kvinder adopterer

Mere SU til enlige mødre

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

enlige mødre

Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook