Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Vin er godt for frugtbarheden Vin er godt for frugtbarheden

Kvinder, der gerne vil være gravide, får hurtigere ønsket opfyldt, hvis de har et moderat forbrug af vin.
 2351 

Kvinder, der gerne vil være gravide, får hurtigere ønsket opfyldt, hvis de har et moderat forbrug af vin.

En forskergruppe, ledet af forskningsjordemor Mette Juhl fra Statens Serum Institut, har i en undersøgelse af knap 30.000 kvinder vist, at hvis kvinder foretrækker et glas vin frem for øl eller stærk spiritus, så bliver de hurtigere gravide.

Kvinder, som slet ikke drikker alkohol, må vente længst på familieforøgelsen, mens kvinder, som drikker alle tre typer alkohol, kan glæde sig over den allerkorteste ventetid.

Hvorfor vin tilsyneladende har en positiv effekt på frugtbarheden, melder undersøgelsen ikke noget om.

"Vi ved, at rødvinsdrikkere generelt spiser sundere og har højere social status end øldrikkere. Men evnen til at blive gravid varierer ikke efter socialt lag, og derfor kan vi ikke udelukke, at vin indeholder stoffer, som er gavnlig for evnen til at blive gravid", siger Mette Juhl.

Kilde: Dagens Medicin

30-09-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Nu kan du se din baby-deadline

Må gravide drikke alkohol?

Nyt alkoholråd til gravide

OK at drikke alkohol under graviditeten

Gravide får ikke klar besked om alkohol

Læge siger OK for alkohol til gravide

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

alkohol

frugtbarhed

Læs meget mere om fertilitet og om at forsøge at blive gravid:

Før graviditet









På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook