Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Jordemødre skal ikke fungere som fødselslæger Jordemødre skal ikke fungere som fødselslæger

Landets jordemødre skal overholde reglerne og tilkalde en fødselslæge, når noget går galt under en fødsel.
 3858 

Landets jordemødre skal overholde reglerne og tilkalde en fødselslæge, når noget går galt under en fødsel.

Den løftede pegefinger kommer fra Sundhedsstyrelsen, som er landets øverste tilsynsmyndighed med ansatte i sundhedsvæsnet.

Patientklagenævnet har i 4 sager fra foråret 2004 udtalt kritik af 6 jordemødre i forbindelse med fødsler, hvor de nyfødte enten døde, fik hjerneskader eller epilepsi som følge af iltmangel.

I alle 4 sager står det ifølge Sundhedsstyrelsen klart, at jordemødrene overtrådte reglerne og tidligere i fødselsforløbet skulle have tilkaldt en fødselslæge.

Kilde: Ritzaus Bureau

16-02-2005

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fejl koster nyfødte livet

Jordemoder frygter discountfødsler

Jordemødre advarer mod lange vagter

Gravide køber hjælp til fødslen

Jordemødre skal have mere tid

Sjællænderne føder trygt på gulvet

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

jordemoder

fødselslæge

Læs meget mere om forberedelse til fødslen og om selve fødslen:

Fødsel









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook