Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Mødregrupper flytter på nettet Mødregrupper flytter på nettet

Stadigt flere vordende og nybagte mødre tilslutter sig virtuelle mødregrupper.
 5778 

Livet er blevet lettere for de vordende og nybagte mødre, der er trætte af jævnligt at skulle gøre hjemmet præsentabelt og sætte boller i ovnen.

De har de senere år fået mulighed for at tage mødre-diskussionerne over nettet, og det benytter stadigt flere sig af.

Mødrene finder sammen på hjemmesider og virtuelle netværk som Facebook og Netbaby.dk. Sidstnævnte online-fællesskab har siden 2002 næsten firedoblet antallet af indlæg.

"Der må komme en reaktion på de creme-farvede hjems perfektion, og det synes jeg er godt", siger forfatter og sociolog Emilie van Hauen.

På nettet kan mødrene være anonyme og måske mere ærlige, når de deler erfaringer over nettet. Hun mener dog ikke, at de virtuelle mødregrupper vil udrydde de traditionelle.

Det er der da heller ikke noget, som tyder på. Omkring 70 procent af de nybagte mødre melder sig stadig til en mødregruppe, og det var også billedet for et par år siden.

Kilde: Berlingske Tidende

26-11-2009

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Mødregruppe - ja eller nej?

Barn opkaldt efter Facebooks Like-knap

Børn på Facebook

Og barnet skal hedde... Facebook

Facebook-brugere stemmer om barnets navn

Netbaby på Facebook

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

mødregruppe

Facebook

Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook