Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Så meget sex kræver det at blive gravid Så meget sex kræver det at blive gravid

Det kræver tilsyneladende en del arbejde for at blive gravid.
 12423 

Det kræver tilsyneladende en del arbejde for at blive gravid. Det viser en ny britisk undersøgelse i hvert fald, hvor 3.000 mødre har svaret på spørgsmål om den periode, hvor de forsøgte at blive gravide.

Ifølge undersøgelsen måtte kvinderne have sex 104 gange med deres partner, før kvinden blev gravid.

Det gerne omkring 6 måneder, før en kvinde bliver gravid. Her er der talt fra det tidspunkt, hvor parrene besluttede sig for at få et barn, til det rent faktisk lykkedes.

Ifølge undersøgelsen kunne 1 ud af 10 kvinder finde på at få manden til at køre hjem fra arbejde, hvis kvinden havde ægløsning.

På trods af dette ser 70 procent af kvinderne helst, at deres barn bliver undfanget med kærlighed og spontanitet i stedet for "på kommando".

Ifølge undersøgelsen blev 2 ud af 3 kvinder gravide langt hurtigere, end de oprindeligt havde forestillet sig.

Kilde: Jyllands-Posten

04-09-2010

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Læs den nyeste udgave af DIT BARN gratis

GRAVIDA #2

MIN BABY nr. 2

Sex under graviditeten

Hyppig sex forebygger eklampsi

Kan man aftale sex?

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

sex

Læs meget mere om fertilitet og om at forsøge at blive gravid:

Før graviditet









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook