En nyindført brugerbetaling på kunstig befrugtning har ført til et dyk i antallet af henvendelser til hospitalerne fra ufrivilligt barnløse danskere, som ønsker at få hjælp til at få barn.
Det viser en rundringning til en række offentlige fertilitetsklinikker, efter at der ved årsskiftet blev indført et gebyr på mellem 2.000 og 30.000 kroner om året - afhængig af hvor omfattende behandling, der er nødvendig.
"Der er en klart mindre søgning til klinikken. Der er folk, som trækker sig fra behandlingen, og der er betydeligt færre henvendelser, end vi har været vant til", siger leder Karin Erb fra fertilitetsklinikken ved Odense Universitetshospital, som også er formand for Dansk Fertilitetsselskab.
På Fyn kom der tidligere 10-12 henvendelser om dagen fra kvinder, som ønskede at komme i behandling, og ventetiden var 3-5 måneder. I dag kommer der 3-5 henvendelser, og nu kommer alle til med det samme.
På fertilitetsklinikken i Brædstrup er der hver uge 2 par, som dropper at gå i behandling af økonomiske årsager, og antallet af henvisninger til klinikken er ifølge Finn Hald faldet med ca. 10 procent.
"Det er bedrøveligt, at man kun kan få børn, hvis man har mange penge. Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at dette kommer til at medføre færre fødsler", siger Finn Hald.
8-10 procent af de cirka 60.000 børn, der årligt fødes i Danmark, kommer i dag til verden ved hjælp af kunstig befrugtning.
Kilde: Berlingske Tidende
07-04-2011

|