Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Hvem er dit yndlingsbarn? Hvem er dit yndlingsbarn?

Hver 9. forælder foretrækker at bruge mere tid med det ene af deres børn. Er du en af dem?
 6757 

Langt de fleste forældre forsøger at fordele sol og vind lige imellem deres børn. Men faktisk har 11 procent af de danske forældre et barn, de har mere lyst til at bruge tid sammen med fremfor de andre i søskendeflokken. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov.

Men der er ingen grund til at have dårlig samvittighed, hvis man er en af de forældre, der foretrækker den ene fremfor den anden, mener familievejleder Lola Jensen.

"Det er en helt normalt følelse, man kan have som forælder. Det er ikke en forbudt følelse, men heller ikke en følelse, man skal knevre op om - slet ikke når børnene er til stede", siger Lola Jensen.

Faktisk er det også helt naturligt, at man nyder nogle børns samvær mere end andres. Det er nemlig helt naturligt, at der er nogle børn, som man har sværere ved at forstå og skal bruge mere tid på at få ind i hjertet.

"Der er bare nogle børnetyper, vi som voksne matcher bedre en andre. Det kan være, at barnet gør noget, man finder irriterende, eller at man bare ikke er på bølgelængde. Men det betyder jo ikke, at man ikke elsker barnet", siger børnepsykolog Margrethe Brun Hansen.

Udover de 11 procent af forældre, der har svaret, at de i høj grad oplever, at de har mere tilfælles med et af sine børn, så har 27 procent svaret, at de i nogen grad har det på samme måde.

Undersøgelsen viser, at det især er mødre, der oplever, at de har mere tilfælles med et af deres børn og også har mere lyst til at bruge tid med netop det barn.

Har du et yndlingsbarn? Og vil du indrømme det? Skriv en kommentar herunder.

Kilde: 24timer

22-04-2011

Kommentarer

Ann#  22-04-2011 kl. 20:06 Anmeld

Jeg har ikke et ynglingsbarn, men har lettere ved at dele interessen for gymnastiken end interessen for computerspil og på den konto bliver der en skæv fordeling af tid på deres interesser. Så bruger mest tid på 2`eren fritids interesser, men vil til enhver tid vælge nr 1 at se en film med da han ser filmen og ikke snakker :-D

Mig&Diglig  22-04-2011 kl. 22:17 Anmeld

Man kan ikke selv bestemme hvem man elsker og hvem man elsker mere.

Sweet  22-04-2011 kl. 22:28 Anmeld

Jeg kan sagtens genkende det der står i artiklen... jeg har selv 3 og den ene af dem ligger inde med en opførsel der er til at bliver skør i bolden af nogen gange. jeg elsker alle 3 børn, men kan godt genkende at jeg har mere lyst til at bruge tid på de 2 andre, men gør det ikke. Men det er bare nogle andre ting der skal til for at få god hyggetid med den ene af dem.

LN1973  01-05-2011 kl. 22:35 Anmeld

Jeg har det ikke sådan og ville skamme mig hvis jeg havde. Jeg elsker min datter, der ligner min mand, som jeg også elsker - og jeg elsker min søn, der ligner mig. De er forskellige og er vidunderlige på hver deres måde.

km3103  02-05-2011 kl. 21:12 Anmeld

man kan sagtens elske alle sine børn lige højt men på forskellige måder.. et barn er et individ og alle børn er forskellige også selvom de er søskende.. så derfor kan man både elske, opdrage og behandle sine børn forskelligt men stadig elske dem alle lige højt..


Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Overstimulerer du din baby?

De fleste mødre har et favoritbarn

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

yndlingsbarn

Lola Jensen

Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook