Fåresyge næsten udryddet i Danmark I løbet af de sidste 14 år er antallet af tilfælde af fåresyge blevet kraftigt reduceret efter indførelsen af MFR-vaccinen, der beskytter barnet mod mæslinger, fåresyge og røde hunde.
3946
I løbet af de sidste 14 år er antallet af tilfælde af fåresyge blevet kraftigt reduceret efter indførelsen af MFR-vaccinen, der beskytter barnet mod børnesygdommene mæslinger, fåresyge og røde hunde.
Siden 1994 er der kun registreret mellem 13 og 40 danske tilfælde af fåresyge om året. I de sidste 7 år er der således i alt registreret 184 tilfælde af sygdommen, hvoraf 14 børn var så hårdt ramt, at de måtte indlægges med blandt andet meningitis, lammelser i ansigtet og nedsat hørelse.
Før MFR-vaccinen blev indført i 1987, blev ca. 26.000 børn årligt smittet med fåresyge.