Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her


Anne

14-08-2011 kl. 22:16

Set af 426

Grænser

Hejsa

Synes, det er langt over en normal grænse at få smidt et glas vand i hovedet!
Måske kan du ignorere det her og nu, måske kan du/I komme videre i hverdagen på trods af den episode, men det forsvinder det ikke af, og som Lene skriver - hvad så næste gang, han bliver sur?

Han er nok ikke typen - som min mand heller ikke er - der er villig til parterapi. Men det kan sikkert hjælpe dig at gå i terapi alene. Det gjorde jeg i en periode, og min kæreste troede så, at det ville gøre mig til "hende den normale igen" - altså hende, der havde holdt det meste ud i flere år.
Det gjorde det ikke, heldigvis. Og selvom jeg ikke fik styr på det hele, så fik jeg mærket mig selv, og fandt ud af, at jeg var alt for vag og selvudslettende. Så jeg fik noget hjælp til at tænke på mig selv, og jeg fandt ud af, at jeg ikke var unormal eller urimelig i mine ønsker for at få et bedre parforhold. Jeg var bare alt for alene om at prøve at ændre noget.

Min kæreste har sagt "kan ikke/vil ikke" til stort set alt, hvad jeg har ønsket. Og det værste er egentlig, at han slet ikke kan fornemme, at det handler om at VI sammen skal ændre noget. Han tror - stadig - at det handler om en magtkamp, hvor jeg vil til at have min vilje på en masse urimelige punkter. At jeg vil bestemme, og at det skal være på mine præmisser.
At vi ikke sammen kan finde en vej frem er en af hovedårsagerne til, at jeg har opgivet.

Vi prøvede parterapi. Jeg var meget glad for, at han trods sin modvilje tog med og det roste jeg ham for. Men allerede 2. gang gik han derfra i vrede, og ville ikke deltage mere.
...




Dette er et svar til Hvis han ikke vil prøve at ændre

af LeAn (13-08-2011 kl. 11:41)


Svar til dette indlæg

fortsat Anne 14-08-11
kl. 22:27




Tilbage til oversigten




GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.





© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook