Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her


Mødregruppe: Januar 2012

jojo1

12-08-2011 kl. 17:39
Brugere

Tilføj

Nyeste

Set af 1058

Kære du...

... Det er da bare helt vildt forståeligt, at du bliver bekymret!!! Det kan jeg virkelig godt forstå!!! Men det er altså bare SÅ sjældent at der er noget galt, navnligt hvis du før har fået et sundt og raskt barn og ikke er arveligt disponeret!!!
Jeg har netop fået af vide af min JM idag, at det faktisk er helt normalt at være mere nervøs/bekymret eller i hvertfald at være det på en anden måde, når man er gravid og har børn i forvejen. For det gør den lille i maven meget virkelig meget tidligt, og man bliver hver dag mindet om både hvor fantastisk det er at have børn men også hvor forfærdeligt det ville være hvis der skete dem noget!!!
Sådan behøver man jo selvfølgelig ikke at have det, men det giver faktisk meget god mening for mig!
Derfor handler det om at finde en mellemvej hvor man kan leve med sine bekymringer, og prøve at tænke om dem positivt, at de er et tegn på at man elsker sine unger (både i og udenfor maven) helt ubeskriveligt højt, og ja, det gør en rigtig sårbar, men det betyder også at man er beriget med kærlighed og glæde i sit liv og det er jo i sandhed fantastisk!!! :-)
Jeg har desværre selv prøvet at min første graviditet ikke gik som planlagt, så du skal bare vide, at jeg forstår dine bekymringer, og du må endelig skrive om dem herinde - det hjælper tit at sætte ord på tankerne!!!
Knus og kram Johanne 18+1




Dette er et svar til bekymring og nervøsitet

af NDPA (12-08-2011 kl. 13:54)

Svar til dette indlæg
mange tak for de dejlige ord NDPA 12-08-2011 (19:19)

Mødregruppe: Januar 2012

Oversigt alle grupper



GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.




© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook