Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Dyr medicin til for tidligt fødte spædbørn Dyr medicin til for tidligt fødte spædbørn

Både amterne og Konkurrencestyrelsen vil nu have undersøgt, hvorfor en medicin til for tidligt fødte børn er steget voldsomt i pris de seneste 5 år.
 2721 

Prisen på en behandling, som hjælper for tidligt fødte babyer med hurtigere at trække vejret selv, er på 5 år steget til et beløb, der ikke er til at betale for sygehusene.

En behandling med luftarten nitrogenoxid, der gives til for tidligt fødte børn, der skal have hjælp til vejrtrækningen, kostede før 200 kroner pr. barn i døgnet. Men nu er prisen steget til 28.000 kroner for et døgns behandling.

Årsagen til den voldsomme prisstigning er, at medicinen er blevet godkendt som lægemiddel i EU, og at den franske producent derfor har monopol på lægemidlet.

Sygehusene kan ikke vælge at købe luftarten som en industrigas, fordi den nu er godkendt som lægemiddel. Det vil sige, at man er nødt til at købe det produkt, som producenten tilbyder.

Producentens forklaring på prisstigningen er blandt andet omkostninger til dokumentation og forskning, samt at der følger dyrt doseringsudstyr med gasflaskerne. Men det er udstyr, som hospitalerne ikke har brug for.

"Det er den dyreste behandling, vi overhovedet har", siger professor Gorm Greisen fra Rigshospitalets Neonatal-afdeling. Og med en varslet, ny prisstigning vil det mere end fordoble afdelingens lægemiddelbudget, siger han. Han anslår, at det på landsplan koster sygehusene omkring 10 millioner kroner.

Formanden for amternes Sundhedsudvalg Bent Hansen vil have sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) til at bremse prisen.

Kilde: DR

25-11-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Indkøbsguide: Kosttilskud og lægemidler

Hvor små børn skal vi redde?

Verdens 3. mindste baby overlever

Gravide bruges til forsøgskaniner

Gratis psykologhjælp til gravide

Fostre på lykkepiller

4 nyfødte døde på grund af farlig sonde

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

født for tidligt

medicin

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook