10-20 procent af alle gravide lider af depression i højere eller mindre grad, og ifølge en svensk undersøgelse tog hver 10. gravide medicin mod depression i 2004.
På Københavns Universitet er man for første gang herhjemme ved at afdække, hvor mange gravide der tager antidepressiver, og her er der ingen tvivl om, at tallet i dag er langt højere.
"Vi kan først til efteråret sige præcist hvor mange, men det er i hvert fald flere end hver tiende, det er der ingen tvivl om", fortæller lektor Lise Aagaard.
Samtidig viser ny forskning, at det kan få alvorlige konsekvenser for den nyfødte baby, hvis moderen i løbet af graviditeten har taget såkaldte lykkepiller.
"Vi ser børn, der bliver født med de samme symptomer, som børn født af narkomaner", fortæller lektor Lise Aagaard.
Kilde: Fyens Stiftstidende
28-07-2010

|