Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Private sæddonorer på nettet Private sæddonorer på nettet

Enlige og lesbiske kvinder drives i armene på private sæddonorer, fordi de ikke kan få hjælp fra det offentlige system.
 4586 

Flere og flere enlige og lesbiske vælger at benytte private sæddonorer, fordi de ikke kan få hjælp fra det offentlige system.

To danske hjemmesider har annoncer, hvor mænd med sædoverskud og skrukke kvinder kan komme i kontakt med hinanden. De ukommercielle sider drives af enkeltpersoner og er baseret på idéen om det frie valg af donor.

Flere eksperter på feltet har påpeget, at loven er uhensigtsmæssig, hvilket de beskrevne internetsider er et eksempel på. Loven sætter enlige og lesbiske i et sundhedsmæssigt dilemma. Derudover betegner de loven som diskriminerende og etisk forkert.

Det har Enhedslisten nu taget konsekvensen af og stillet forslag om at give enlige og lesbiske ret til kunstig befrugtning. Loven har siden vedtagelsen i 1997 kun omfattet heteroseksuelle par. SF's sundhedsordfører, Kamal Quereshi, er ikke tvivl om partiets holdning.

"Man kan få børn på mange måder. Hvis kvinden ønsker børn på den måde, er det en risiko, som den enkelte kvinde må forholde sig til og tage ansvaret for", siger Jens Christian Larsen (V).

"Enhver kvinde har ikke ret til et barn, men ethvert barn har ret til en mor og en far", siger den Konservative sundhedsordfører, Else Theill Sørensen.

Ligesom Venstre og Konservative går Dansk Folkeparti og Kristeligt Folkeparti mod forslaget. Det Radikale Venstre er splittede, mens Socialdemokraterne og venstrefløjspartierne stemmer for. Som udgangspunkt er forslaget derfor allerede dødsdømt, men traditionelt er der folk, som går imod partilinjen i etiske spørgsmål.

Kilde: Fyens Stiftstidende

04-03-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fertilitetsturister er vilde med Danmark

Kvinder i kø til ægdonation

Kvinder stiller krav til sæddonoren

Super-babyer på vej i Danmark

Svenske kvinder bruger dansk sæd

Sæddonorers anonymitet sat under pres

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

sæddonor

Læs meget mere om fertilitet og om at forsøge at blive gravid:

Før graviditet









Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook