Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Advarsel mod hudcreme til gravide og børn Advarsel mod hudcreme til gravide og børn

Gravide kvinder og børn bør undgå unødig brug af hudcremer og så vidt muligt undgå parabener og phthalater i hudcreme.
 3514 

Gravide kvinder og børn bør undgå unødig brug af hudcremer og så vidt muligt undgå parabener og phthalater i hudcreme.

De mange kemikalier i hudcremer får nu eksperter til at opfordre forbrugerne til at bruge mindst mulig hudcreme. Forskningsleder Henrik Leffers fra Rigshospitalet opfordrer især gravide kvinder og børn til at undgå unødvendig brug af hudcreme.

"Man bør overveje, om det overhovedet er nødvendigt at bruge hudcreme, og hvis det er det, så vælge den med mindst kemikalier i. Parabener og phthalater er de eneste kemikalier, som vi advarer i mod, men det er ikke ensbetydende med, at det er de eneste, som er farlige. Vi kender stadig ikke blandingseffekten af en række andre kemikalier", siger Henrik Leffers.

Henrik Leffers understreger dog, at man ikke helt kan undgå parabener og phthalater, da de findes i mange forskellige produkter fra legetøj til køkkenredskaber.

Kilde: Forbrugerstyrelsen

25-10-2004

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Den personlige sut

Vind solcreme til hele familien

Pas på skadelig kemi i autostole

Hormonforstyrrende stoffer i brystmælk

Babyer tygger i farlig kemi

Pas på gift i vuggestuens legetøj

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

creme

phthalater

Læs meget mere om at være gravid og alt hvad det indebærer for dig og dit kommende barn:

Graviditet









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook