Skrevet af Connie
Jeg vil gerne skrive om min sidste fødsel, så andre kan se, at så nemt kan det også være.
Jeg er ikke særlig god til at være gravid, men jeg nyder det og har også været det 4 gange. Jeg har lige født en pige mere, så nu har jeg 4 stk. i alle aldre: 18 år, 8 år, 3 år og 3 måneder - alle piger.
På min fødselsdag den 14/7 skulle jeg til en undersøgelse på sygehuset, fordi jeg havde så mange bækkensmerter. Vi kom der ud, og ind kom en læge, som så rigtig stram ud, men det skulle så vise sig at være den sødeste læge, jeg længe havde mødt.
Vi snakkede frem og tilbage omkring, hvad der skulle ske. Han kunne godt se på mig, at jeg gerne snart ville have det overstået, men der var stadigvæk lidt tid til min termin den 1/8.
Han ville dog lige undersøge mig indvendigt, og det var rigtig godt, at han gjorde det, fordi det viste sig, at jeg allerede var i fødsel, nemlig hele 2 cm åben. Så var det nok derfor, at plukkeveerne var noget anderledes, end de plejer at være.
Havde jeg ikke født inden fredag den 16/7, skulle jeg møde på fødegangen kl. 8, hvor de ville tage vandet. Vi tog hjem og fejrede fødselsdag, og nu begyndte plukkeveerne at tage lidt til men ikke noget særligt.
Ved midnatstid tog jeg lige på fødegangen, fordi det hele var lidt underligt. Men der var ikke sket noget, så jeg fik en seng og lidt morfin, så jeg kunne sove. Men jeg fik overhoved ingen søvn den nat, for det var jo ikke min egen seng. Så kl. 6 om morgenen tog jeg hjem uden nogen former for plukkeveer eller noget andet.
Kl. 8 fredag morgen den 16/7 kom vi på fødegangen, hvor jeg fik kørt en strimmel, og alt var OK. Jeg fik så klyx, og bagefter tog de vandet kl. 9.15. Vi skulle så gå lidt, indtil veerne begyndte, men allerede kl. 10 var vi tilbage på fødegangen, hvor jeg igen fik kørt en strimmel, som viste, at jeg havde rigtig mange plukkeveer men ikke noget, som gjorde ondt.
Den næste time gik med at grine og pjatte lidt, men lige så stille kunne jeg mærke, at veerne begyndte at bide til, og kl. 11 kom jeg på en fødestue. Den næste halve time gik jeg frem og tilbage mellem veerne. De var stadigvæk til at holde ud, men lige pludselig tog fanden ved dem, og nu gjorde det virkelig ondt.
Jeg ville så gerne i vand, så badet blev gjort klar. Nu pustede og gispede jeg mig igennem den ene ve efter den anden. De kom med 30 sekunders mellemrum og var virkelig stride.
Kl. 12 blev jeg undersøgt igen og var nu 5-6 cm åben men meget blød. Jeg tænkte, hvordan holder jeg det her ud, for der er jo virkelig lang vej til 10 cm. Kl. 12.15 kom jeg i badet, og jordemoderen spurgte, om jeg ville have noget imod at føde i vandet. Næ, jeg var helt ligeglad nu, for nu skulle jeg presse.
Kl. 12.17 fik jeg den første presseve, og efter 3 af dem kom min lille datter til venden i vand kl. 12.20.
Jeg fik hende op til mig, hvor hun skreg godt. Vi sad lidt i vandet, hvor jeg selvfølgelig lige skulle tælle fingre og tæer, og alle var der jo selvfølgelig. Så kom jeg over på fødebriksen, hvor jeg skulle føde moderkagen. Imens lå Laura ved mig og puttede godt.
Jeg synes, at det var en rigtig god fødsel, som kun tog 2 timer og 20 minutter fra den første spæde ve. Ved samtalen med jordemoderen, den dag vi skulle hjem, fik jeg at vide, at jeg havde styrke 3 i veer, da de rigtig begyndte. Det er de værste af alle, og det kan jeg da kun give hende ret i.
Min datter Laura blev født på Sønderborg Sygehus fredag den 16/7-2004 kl. 12.20.
26-12-2004

|