Kvinder lever med smerter efter fødsel Smerter ved samleje er hverdag for mange nybagte mødre.
6262
For mange kvinder kan det være en blandet fornøjelse at genoptage det seksuelle samliv efter en fødsel. Det er en kendt sag og accepteret af de fleste.
Men at en stor del af kvinderne et halvt år efter fødslen stadig har smerter, og uden tilsyneladende at gøre noget ved det, er kommet bag på jordemor Sara Kindberg.
Hun har netop sammen med en kollega afsluttet et stort forskningsprojekt om syning i mellemkødet i forbindelse med fødsler.
400 kvinder har deltaget i projektet, hvor de er blevet udspurgt og undersøgt umiddelbart efter fødslen, 10 dage efter og igen efter et halvt år.
"30 procent af kvinderne fortæller, at de stadig har smerter ved samleje et halvt år efter. Det er jo helt vildt, at det er så mange, og at de finder sig i det", siger Sara Kindberg.