Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Mødre protesterer mod ammeforbud Mødre protesterer mod ammeforbud

Caféer i København, som forbyder amning ved cafébordene, har bragt modermælken i kog hos en række kvinder.
 2963 

Caféer i København, som forbyder amning ved cafébordene, har bragt modermælken i kog hos en række kvinder. De finder det skandaløst, at det er tilladt af forbyde amning.

"Det er utilstedeligt og går ud over mødrene, som ikke har mulighed for at gå ud og mødes med andre, hvis de ikke må amme. Det er koldt at sidde på en bænk i en park og amme i vinterhalvåret", siger Sisse Holmstrup, som er kvinden bag protesten.

Hun har netop iværksat en underskriftsindsamling for at få en lovændring, der sikrer, at amning ikke kan forbydes.

"At nogle caféejere har mulighed for at forbyde amning er skandaløst. Det kan ikke være rigtigt, at de danske myndigheder kan opfordre til amning med den ene hånd og samtidig give mulighed for forbud med den anden", siger Sisse Holmstrup.

Hvis ikke det lykkes at få politisk opbakning til projektet, har Sisse Holmstrup en plan om at få lavet nogle klistermærker, som kan vise mødrene, at her er en ammevenlig cafe.

Sisse Holmstrup er parat til at bringe sagen for Menneskerettighedsdomstolen, "for det må være en menneskeret at give sit barn mad", siger hun.

Kilde: Jyllands-Posten

31-03-2007

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Indkøbsguide: Amning

Så lidt ammer danske mødre

Kan du amme sådan?

MIN BABY nr. 2

Ammebørn græder mest

Mors mælk giver sundere børn

Disse mødre er bedst til at amme

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

ammeforbud

amning










Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook