Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Mænd er mest tolerante over for offentlig amning Mænd er mest tolerante over for offentlig amning

Især mændene ser positivt på, at mødre løfter op i blusen og giver den lille mad i det offentlige rum.
 4319 

Mange af landets caféejere og restauratører er ikke vilde med det. Men langt de fleste danskere synes, at det er helt i orden at amme babyer offentligt.

Og det er især mændene, der ser positivt på, at mødre løfter op i blusen og giver den lille mad i det offentlige rum.

Analyseinstituttet Cantinét har undersøgt danskernes holdning til amning i det offentlige rum. Her svarer 77 procent, at det generelt er okay. For mændene er tallet lidt over 80 procent og for kvinderne 74 procent.

Målingen viser desuden, at tolerancen er størst, når det gælder amning på bænke i parker og ved gader, og mindst på restauranter.

"Hovedforklaringen kan være, at vi generelt har set et skift i manderollen. Mænd i dag er mere ansvarsfulde og har efterhånden fået stor forståelse for og indsigt i, hvad det vil sige at have børn. De er mere bevidste om, hvor svært det kan være, og at det er nødvendigt for kvinder på barsel at komme ud og ikke bare sidde derhjemme og glo", siger mandeforsker Kenneth Reinicke.

Han peger på, at kvindernes lavere tolerance kan hænge sammen med, at de ser børn som en konkurrenceparameter, hvilket mænd slet ikke gør i samme grad.

Kilde: Politiken

12-04-2007

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Indkøbsguide: Amning

Så lidt ammer danske mødre

Kan du amme sådan?

MIN BABY nr. 2

Ammebørn græder mest

Mors mælk giver sundere børn

Disse mødre er bedst til at amme

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

offentlig amning

amning

Læs meget mere om amning og få gode råd og tips:

Amning









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook