Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Mæslinger Mæslinger

En meget smitsom virussygdom, der medfører udslæt og høj feber.
 5250 

Mæslinger er en meget smitsom virussygdom. Hver gang 100.000 børn i Danmark har haft mæslinger, dør de 10 af dem, og de 40 af dem får hjernebetændelse.

Sygdommen består af 2 perioder, hvoraf den første varer mellem 2 og 4 dage med høj feber, utilpashed, snue, hoste og røde irriterede øjne. Efter et døgn med næsten normal temperatur starter anden periode med en ny temperaturstigning og udslæt.

Symptomer

Udslættet begynder i ansigtet og bag ørerne og breder sig i løbet af et par dage over resten af kroppen og ud på arme og ben. Udslættet består af små røde pletter, der efterhånden flyder sammen til store plamager. Der er sjældent kløe. Temperaturen begynder typisk at falde efter et par dage med udslæt. Barnet er ofte meget medtaget og dårligt. Almindeligvis varer sygdommen ca. 1 uge.

Behandling

Mæslinger kræver ingen særlig behandling.

Vaccination

Man vaccinerer i dag mod mæslinger med den såkaldte MFR-vaccination (også kaldet paraplyvaccinen).

10-04-2001

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Lussingesyge i københavnske institutioner

Advarsel mod mæslinger

Børnesygdomme er næsten udryddet i Danmark

For få børn vaccineres mod mæslinger

Ingen tilfælde af mæslinger i 2003

Mange børn har smitsomme børnesår

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

mæslinger

børnesygdomme

Læs meget mere om alt det, dit barn kan fejle:

Sygdomme og lidelser









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook