Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Hudkontakt gør spædbørn klogere Hudkontakt gør spædbørn klogere

Tæt hudkontakt med dit spædbarn i de første uger gavner barnets fysik og sociale færdigheder.
 8392 

Nyfødte, der i ugerne efter fødslen bliver båret hud-mod-hud af sin mor eller far nogle timer hver dag, udvikler sig hurtigere end andre børn.

Blandt andet har børnene tidligt en mere stabil vejrtrækning og hjerterytme, de sover bedre, græder mindre og har en højere smertetærskel, viser flere forskellige studier.

Senest har en canadisk undersøgelse vist, at intensiv hudkontakt forlænger ammeperioden, og at en større procentdel af de mødre, der praktiserede hud-til-hud-kontakt, lykkedes med at få amningen op at køre.

Men det er ikke kun børnenes fysik, men også deres sociale intelligens, der bliver påvirket positivt, når deres mødre bevidst bruger hud-til-hud-kontakten, også kaldet "kænguru-metoden".

Metoden er egentlig udviklet til for tidligt fødte og går ud på, at barnet bæres i en slynge tæt ind til morens eller farens nøgne bryst kun iført ble. Forældrene kan så tage tøj på udenpå - lidt ligesom en kænguru, der har sin unge i pungen.

I det konkrete forsøg var alle børnene dog født til terminen, og mødrene blev bedt om i den første uge at have hudkontakt med deres babyer 5 timer om dagen. I de følgende 3 uger kunne de nøjes med 3 timer dagligt.

I kontrolgruppen blev forældrene bedt om bare at opføre sig, som de ellers ville gøre over for børnene. Forskerne undersøgte så børnene, da de var 1, 2 og 3 måneder gamle.

Allerede i 1 måneds alderen var der forskelle mellem hud-til-hud-gruppen og kontrolgruppen. Babyerne i hud-til-hud-gruppen var således i stand til at registrere ændringer i deres mors ansigtsudtryk, som babyerne i kontrolgruppen slet ikke ænsede.

I 2 måneders alderen mestrede børnene i begge grupper den færdighed, men så i 3 måneders alderen var der igen en stor forskel at spore. Børnene i hud-til-hud-gruppen var ikke alene i stand til at registrere og reagere på ændringer i deres mors ansigtsudtryk; de forsøgte også at muntre deres mor op, hvis hun - på forskernes instruks - fastholdt et neutralt ansigtsudtryk i stedet for at smile og lege.

Børnene i kontrolgruppen blev derimod utrygge, græd og vendte hovedet bort, mens børnene i hud-til-hud-gruppen viste følelsesmæssigt overskud og forsøgte at få deres mor med på legen igen ved at smile og invitere til leg med øjenkontakt og et åbent ansigtsudtryk. Det er en social færdighed, man ellers først ser hos børn, når de er 7-9 måneder gamle.

Kilde: 24timer

12-09-2011

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Hvis du ikke rør mig så dør jeg

Børns sjove ord

Her er din babys første ord

Babysvømning styrker dit barns motorik

Dårlig motorik medfører problemer senere

Fjernsyn skader småbørns sprog

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

hudkontakt

udvikling

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook