Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Livsfarlig autostol dumper i test Livsfarlig autostol dumper i test

Se her, hvilken autostol du skal undgå, når dit barn skal fragtes sikkert i bilen.
 10046 

Se dig for, før du køber en autostol til familiens yngste - især hvis du har tænkt dig at handle på nettet.

Advarslen kommer fra FDM, der i samarbejde med de europæiske bilklubber og forbrugerorganisationer har testet autostole.

FDM har i denne omgang testet 10 nye stole, mens man i foråret testede 30 stole.

Som noget nyt testes autostole nu også for skadelige stoffer som flammehæmmere, ftalater og andre hormonforstyrrende stoffer.

Testens positive resultat er, at autostolene generelt bliver bedre og bedre, men der er stadig stole, der dumper på sikkerheden, eller som indeholder farlige stoffer.

I den nyeste test dumper 1 stol på sikkerhed, mens 2 stole frarådes på grund af skadelige stoffer.

Den ene stol, der dumper på sikkerheden, er Prenatal Orion Fix, som i frontaltesten rev sig løs af sædet, med det resultat, at testdukken røg frem og ramte forsædet.

Den livsfarlige stol forhandles i øjeblikket ikke i Danmark. Men da mange i dag køber autostole på nettet, er der ingen sikkerhed for, at stolen ikke kan ende i en dansk bil.

2 af de testede stole viste sig at indeholde for høje koncentrationer af skadelige stoffer, begge fra producenten Bebe. Her viste fundet af ftalater i stolenes betræk at overskride de tilladte grænseværdier i forhold til det såkaldte Øko-Tex standard.

Hvilken autostol har du, hvor meget kostede den, og er du tilfreds med den? Skriv en kommentar herunder.

Kilde: Jyllands-Posten

09-11-2011

Kommentarer

Chivaz  09-11-2011 kl. 21:33 Anmeld

Vi har to stk Rømer - en 9-18 kg, og en 15-36kg. Tror de kostede helholdsvis 1500kr og 1200kr. Super tilfredse!!

Bebs´r2009  09-11-2011 kl. 21:43 Anmeld

‎2 x Recaro Polaric m. isofix,9-18 kg, bagudvendt. Husker ikke prisen. og vi har ikke bil, så det er kun når vi låner o.l.

Bobthebuilder  10-11-2011 kl. 10:57 Anmeld

vi har en britax til babyen på vej. en britax 9-18 kg of så har vi 4 stk recaro 9-36 kg, vi har 2 biler og meget snart 4 børn.. så det kræver lidt stole.. vi har købt 2 af de store recaro til hhv 1500 og 1200 kroner og ellers er de købt brugt..

louise19  12-11-2011 kl. 10:21 Anmeld

Vi har Maxi Cosi Cabriofix 0-13 kg kan ikke huske hvad det kostede da vi købte den også har vi en Römer King Plus 9-18 kg.
Begge stole er købt i babysam, men har fundet ud af efterfølgende at der er nogle steder hvor de sælger Römer King Plus billigere. Vi gav 2099 for vores Römer.


Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Indkøbsguide: Autotilbehør

Nordens største babyshop

Denne autostol er klart den bedste

Andre folks børn i bilen

Pas på skadelig kemi i autostole

De bedste autostole til børn

Ny test afslører farlige autostole

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

autostole

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook