Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
En lille solskinshistorie En lille solskinshistorie

Jacob blev født ved hjælp af sugekop, men var ellers sund og rask.
 3587 

Skrevet af Majbritt

Jeg har lige lyst til at fortælle en lille historie om en lille dreng på 3.194 gram. Jeg hedder Majbritt og er 31 år. Jeg er samlevende med Anders, som er 40 år. Vi har kommet sammen siden 1986, så vi kender hinanden godt.

Jeg har altid sagt, at jeg ikke ville have børn, men så vendte det hele for 5 år siden. Jeg tror nok, at det var min veninde, som fik sat skub i det. Vi prøvede og prøvede, men der skulle gå lang tid, inden der skete noget. Men i oktober 2000 var den der (dejligt).

Jeg havde en god graviditet. Ingen kvalme eller opkast m.m. Jeg var sat til at føde den 24. juni 2001, og tiden var lidt lang den sidste måned. Natten til den 24. klokken 02.30 gik vandet. Jeg vågnede ved, at det sagde blop, og så vidste jeg godt, at nu var det tid.

Jeg ringede til Odense Universitetshospital og fortalte, hvordan jeg havde det. De sagde, at jeg bare skulle gå i seng igen og sove, men det kunne jeg ikke, da der kun var 7-8 minutter mellem veerne. Da klokken var 7.30, var der kun 4-5 minutter mellem veerne, så vi kørte til hospitalet.

Da vi kom der ud, var jeg allerede åbnet 5 centimeter, og så gik det stærkt. Klokken 10 kom der læger og jordemødre ind på stuen, da den lilles hjertelyd faldt meget hurtigt. Klokken 10.29 kom min søn Jacob ud med sugekop, men var ellers sund og rask.

I dag er han 4 måneder og er en lille krudtkarl med let til smil. Det var min lille solskinshistorie.

13-11-2001

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Få din fødselsberetning i GRAVIDA

GRAVIDA #2

Fortæl om din fødsel

Ultralyd afgør om det er sugekop eller kejsersnit

Silles lynfødsel

En fars fødselsberetning

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

sugekop

fødselsberetning

Læs mange flere spændende fødselsberetninger og skriv din egen:

Din historie









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook