Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Venskaber mellem børn skal støttes Venskaber mellem børn skal støttes

Pædagoger bør i højere grad være aktive og sørge for, at nytilkomne børn i institutionen kommer ind i varmen og ikke overlades til sig selv.
 3303 

Et stort flertal af alle danske børn skifter institution og pasningsordning en eller flere gange, før de når børnehaveklassen.

Om skiftet bliver en succes eller ej, afhænger langt hen ad vejen af den pædagogik, der føres i de enkelte børnehaver.

"Børn har som regel ingen problemer med at skifte institution. Det afgørende er, om de voksne skaber et varmt og indfølende klima og er opmærksomme på, at nye børn i flokken bliver inddraget fra starten", siger mag. art. i psykologi Sven Thyssen.

Sammen med Trine Juul Hansen fra Danmarks Pædagogiske Universitet har han studeret en gruppe børns overgang fra en institution til en anden.

Det varierer meget, hvor aktivt pædagogerne deltager i integrationen af nye børn i landets 2.563 børnehaver og 1.812 aldersintegrerede institutioner.

Nogle steder mener de ansatte, at det er op til børnene selv at skabe kontakter, og jo før de lærer de barske sociale spilleregler at kende, desto bedre.

Andre går aktivt ind og er medspillere og inddrager de nye børn i institutionen og taler med de "gamle" børn om, hvordan det er at være ny, og hvor dejligt det er at nogen leger med én.

Sven Thyssens undersøgelse tyder på, at det er sidstnævnte fremgangsmåde, der giver de mest succesfulde institutionsskift.

Kilde: Jyllands-Posten

16-09-2003

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Her er landets dyreste vuggestuer

Kun for sjov: Børnehave-reglerne

Slut med frit valg af vuggestue

Børnehaver vil være private

Dyrere at få passet børn

Børn rammes af vuggestuepest

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

børnehave

daginstitution

Læs meget mere om kost og ernæring, udvikling og babys ve og vel:

Baby









Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook