Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "MIN BABY" GRATIS

Læs den nye udgave af MIN BABY - et GRATIS magasin til dig med alt om det bedste vi har. Læs det gratis her
Babytræf i Ringe Babytræf i Ringe

22 mødre fra hele landet har lært hinanden at kende via Netbaby.dk. Søndag mødtes de for første gang i den fysiske verden.
 3832 

22 mødre fra hele landet har lært hinanden at kende via mødregruppen for marts 2004 på Netbaby.dk. Søndag mødtes de for første gang i den fysiske verden i Ringe.

De har i løbet af et år knyttet tætte bånd og udviklet solide venskaber gennem mødregruppen på Netbaby.dk, men de har aldrig mødt hinanden i virkeligheden.

Søndag slukkede de for computeren og pakkede bleer og sutter og drog til Ringe for at mødes hos Helle Kundal i Ringe. De kom fra Falster, Aalborg og Nordsjælland.

"Mange af mine venner har ikke fået børn endnu, derfor er det for mig en god måde at få en masse erfaringer ved at maile sammen med de andre", siger Susan Andersen fra Falster til TV2/Fyn.

"Jeg har været spændt på i dag og tænkt, om vi har noget at snakke om, når vi mødes i virkeligheden. Men det er bare gået så godt", fortæller Helle Kundal, der lagde hus til ikke mindre end 22 småbørn.

Babytræffet blev en stor succes, og de 22 mødre har planer om at mødes igen til sommer.

Se indslaget fra TV2/Fyn her: "Babytræf i Ringe"

Kilde: TV2/Fyn

24-01-2005

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Mødregruppe - ja eller nej?

Mødregrupper flytter på nettet

Bedre hjælp til gravide

Mødregruppe på barrikaderne

Tilbage på arbejdet efter barselsorlov

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

mødregruppe

Læs meget mere om rollen som mor:

Mor









På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook