Babytræf i Ringe 22 mødre fra hele landet har lært hinanden at kende via Netbaby.dk. Søndag mødtes de for første gang i den fysiske verden.
3804
22 mødre fra hele landet har lært hinanden at kende via mødregruppen for marts 2004 på Netbaby.dk. Søndag mødtes de for første gang i den fysiske verden i Ringe.
De har i løbet af et år knyttet tætte bånd og udviklet solide venskaber gennem mødregruppen på Netbaby.dk, men de har aldrig mødt hinanden i virkeligheden.
Søndag slukkede de for computeren og pakkede bleer og sutter og drog til Ringe for at mødes hos Helle Kundal i Ringe. De kom fra Falster, Aalborg og Nordsjælland.
"Mange af mine venner har ikke fået børn endnu, derfor er det for mig en god måde at få en masse erfaringer ved at maile sammen med de andre", siger Susan Andersen fra Falster til TV2/Fyn.
"Jeg har været spændt på i dag og tænkt, om vi har noget at snakke om, når vi mødes i virkeligheden. Men det er bare gået så godt", fortæller Helle Kundal, der lagde hus til ikke mindre end 22 småbørn.
Babytræffet blev en stor succes, og de 22 mødre har planer om at mødes igen til sommer.