Amtssygehuset i Glostrup har indviet en ny fødegang med store fødestuer, nye fødekar, privat badeværelse og enestuer på barselsgangen, der giver de nybagte fædre mulighed for at overnatte sammen med mor og barn.
"Før havde vi kvinder, der måtte ud på gangen for at bruge toilettet, og fædre, som vi måtte sende hjem kl. 3 om natten. De nye lokaler er i langt højere grad tilpasset de fødende og deres partneres behov", siger chefjordemoder Ingelise Andersen.
Fremover vil de fødende ved ankomsten blive samlet ved en ambulant enhed, hvor en fast jordemoder vil tilse dem, og alt efter hvor langt de er i deres fødsel, vil jordemoderen sørge for, at de kommer hen, hvor de skal være.
"Man ved fra forskellige undersøgelser, at hvis forløbet bliver afbrudt, hvis der kommer mange mennesker ind på stuen eller hvis kvinden ikke føler sig tryg, fordi hun ikke ved, hvad der bagefter skal ske, så øger det indgrebsfrekvensen", fortæller Ingelise Andersen.
Kilde: Jyllands-Posten
01-05-2006

|