Flere lukninger af fødesteder på vej Regionsrådet besluttede i 2007 at lukke flere fødeafdelinger på hospitaler i hovedstadsområdet og samle fødslerne på 4 fødesteder.
6825
Regionsrådet besluttede i 2007 at lukke flere fødeafdelinger på hospitaler i hovedstadsområdet og samle fødslerne på de 4 fødesteder i Hvidovre, Rigshospitalet, Herlev og Hillerød.
Fødeafdelingen på Frederiksberg Hospital lukker i slutningen af 2009, og i stedet skal fødslerne fremover foregå på Rigshospitalet.
Derudover er det planlagt at nedlægge de populære fødeafdelinger i Gentofte og Glostrup.
Hidtil har der været ca. 1.800 fødsler om året på Frederiksberg Hospital. Derfor går man nu i gang med en større udvidelse af faciliterne for de fødende på Rigshospitalet, hvor der fremover kommer til at foregå over 5.500 fødsler.