Stress øger risikoen for dødfødsel Risikoen for, at en lykkelig graviditet ender i en ulykkelig dødfødsel, stiger i takt med, hvor stressede den gravide kvinde er.
5073
Risikoen for, at en lykkelig graviditet ender i en ulykkelig dødfødsel, stiger i takt med, hvor stresset den gravide kvinde er.
Over en periode på 9 år har læger fra Aarhus Universitetshospital i Skejby indsamlet spørgeskemaer fra knap 20.000 gravide kvinder, som har angivet, hvor stressede de følte sig i måneden forinden.
Og tendensen er klar: De kvinder, der angav, at de følte sig mest stressede, havde 80 procent større risiko for, at barnet døde i deres mave.
I Danmark er der årlig omkring 150-200 dødfødsler, hvor barnet dør fra den 28. graviditetsuge eller senere. Andre faktorer som rygning, alkohol og koffein øger risikoen for dødfødsel. Også uddannelsesniveau og den gravides alder spiller ind.