Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Ambulant fødsel medfører oftere gulsot Ambulant fødsel medfører oftere gulsot

Børn, der bliver sendt hurtigt hjem fra hospitalet efter fødslen, har 3 gange så høj risiko for at få gulsot.
 6409 

Danske hospitaler sender i stigende grad kvinder hjem kun få timer efter, at de har født. Blandt andet Hvidovre Hospital, der nu sender alle sunde og raske flergangsfødende hjem senest 4-6 timer efter fødslen. Men det har en pris.

Forekomsten af gulsot blandt børn, der bliver sendt hurtigt hjem fra hospitalet efter fødslen, er 3 gange så høj som hos nyfødte, der er indlagt i længere tid. Det viser en undersøgelse lavet af børnelæger fra 2002 til 2005.

"Det er ikke farligt at udskrive kvinderne tidligt. Problemet er, hvis de ikke er forberedt på at spotte gulsot. Sygdommen topper først 3-4 døgn efter fødslen. Derfor skal man være sikker på, at professionelle tjekker barnet efter udskrivelsen, for når først gulsot udvikler sig, sker det time for time", siger jordemoder Rikke Meimburg.

Både Sundhedsstyrelsen, mange jordemødre og sundhedsplejersker bakker op om tidlig hjemsendelse, men betinget af, at den sundhedsfaglige rådgivning til forældrene er på plads.

I Århus har man netop sløjfet det obligatoriske jordemoderhjemmebesøg dagen efter udskrivelsen, og i Københavns Kommune er den nye praksis på Hvidovre Hospital ikke fulgt op af flere ressourcer til sundhedsplejen.

Kilde: Kristeligt Dagblad

20-03-2009

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Skal føde ambulant første gang

Kritik af hurtig hjemsendelse efter fødsel

Nyfødte sendes hurtigere hjem

Nyt tilbud til fødende kvinder i Odense

Andreas, vores hjertebarn

Mor for tidligt

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

gulsot

ambulant fødsel

Læs meget mere om forberedelse til fødslen og om selve fødslen:

Fødsel









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook