Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Fødeafdeling på Frederiksberg lukker i år Fødeafdeling på Frederiksberg lukker i år

Besvær med at skaffe personale fremrykker lukning af fødeafdeling på Frederiksberg Hospital, som lukker med udgangen af i år.
 6691 

Fødeafdelingen på Frederiksberg Hospital lukker allerede med udgangen af i år. Årsagen er, at der er stigende problemer med at skaffe personale til at opretholde det fornødne vagtberedskab til at træde til ved f.eks. kejsersnit.

"Det er simpelthen nødvendigt for at sikre de bedst mulige forhold og en fortsat høj kvalitet i behandlingen af fødende kvinder", siger 1. næstformand i regionsrådet Benedikte Kiær (K).

Hidtil har der været ca. 1.800 fødsler om året på Frederiksberg Hospital. De flyttes nu til Rigshospitalet. Derfor går man nu i gang med en større udvidelse af faciliterne for de fødende på Rigshospitalet, hvor der fremover kommer til at foregå over 5.500 fødsler årligt. Blandt andet indrettes der 3 ekstra fødestuer.

På Frederiksberg er politikerne langt fra begejstrede for at miste fødeafdelingen. Borgmester Jørgen Glenthøj (K) siger, at han først og fremmest er optaget af at sikre de fødendes sikkerhed.

"Men af hensyn til borgernes tryghed så lægger jeg vægt på, at Frederiksberg Hospital fastholder sin position som et stærkt nærhospital. Det må en beslutning om at fremrykke nedlukning af barselsafsnittet under ingen omstændigheder rokke ved", siger han.

Kilde: Berlingske Tidende

17-04-2009

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Forringede forhold for nybagte mødre

Jordemoder frygter discountfødsler

Fødegangen er blevet farligere

Garanti: Fød dit barn på 10 timer

Tilfældigt om fædre må overnatte på fødestuen

Flere lukninger af fødesteder på vej

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

Frederiksberg

fødested










Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook