Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Rygning er ekstra farligt for tvillinger Rygning er ekstra farligt for tvillinger

Ny dansk forskning viser, at tvillinger har større risiko for at blive født for tidligt, hvis moderen ryger under graviditeten.
 5325 

Ny dansk forskning viser, at tvillinger har større risiko for at blive født for tidligt, hvis moderen ryger under graviditeten.

I forvejen fødes op imod hvert tredje af alle tvillingepar for tidligt. Men når den gravide ryger, forkortes svangerskabet med yderligere 5 dage, og det kan have stor helbredsmæssig betydning.

Undersøgelsen omfatter 401 århusianske kvinder, der fødte tvillinger. De gravide, som røg op til 10 cigaretter om dagen, fødte i gennemsnit 4 dage tidligere. Og røg kvinden mere end 10 cigaretter hver dag, varede svangerskabet i gennemsnit 6 dage mindre.

Blandt kvinder, der ryger 10 cigaretter eller mere om dagen, fødes op imod hver 5. af tvillingerne før 34. uge. En så betydelig forkortelse af graviditeten må formodes at have alvorlige konsekvenser for børnenes sygelighed og risiko for at dø.

En afkortning af svangerskabet er i forvejen en alvorlig komplikation i flerfoldsgraviditeter og nok den væsentligste årsag til, at tvillinger er mere udsatte for både sygdomme og dødsfald. Når rygning derfor yderligere forkorter graviditeten, må det frygtes at forværre risikoen for komplikationer.

I forhold til enkelt-graviditeter ser det ud til, at rygning har en endnu kraftigere skadevirkning på den gennemsnitlige gestationsalder for tvillingernes vedkommende. Desuden bliver graviditeten afkortet på et tidligere tidspunkt i svangerskabet, end tilfældet er i enkelt-graviditeter, hvilket må formodes at have større konsekvenser for barnet også på længere sigt.

Et positivt fund i undersøgelsen er, at det nytter at holde op med at ryge. For hos de kvinder, som havde lagt cigaretterne på hylden i løbet af de første 4 måneder, blev børnene født på samme tidspunkt som blandt ikke-rygerne.

Ifølge de seneste opgørelser ryger hver femte gravide i dag i Århus. På landsplan er tallet måske en anelse højere. En af de ting som betyder noget for rygevanerne under graviditet, er kvindens uddannelsesniveau. Jo længere uddannelse, desto færre rygere.

Kilde: Dagens Medicin

27-11-2001

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Læs nyeste udgave af MIN BABY gratis

Rygeforbud gavner spædbørn

Nikotin medfører kolik

Rygning i biler med børn

Rygning øger risiko for fødselsdefekter

Gravide rygere gemmer sig

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

rygning

tvillinger

Læs meget mere om tvillingegraviditet og livet med tvillinger:

Tvillinger









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook