Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Sønderjyske fødesteder uden fuld sikkerhed Sønderjyske fødesteder uden fuld sikkerhed

Fødestederne i Sønderjylland mangler vagtberedskab.
 3337 

Fødende kvinder i Sønderjylland er dårligere stillet end andre. De kan ikke føde med optimal sikkerhed. Vil de det, må de bruge deres ret til at vælge nabosygehusene i Kolding eller Esbjerg, som begge lever op til Sundhedsstyrelsens vejledning.

Sundhedsstyrelsen har udtalt sig kritisk om fødeafsnittet på Tønder Sygehus på grund af manglende vagtberedskab. Men heller ikke fødeafdelingen i Haderslev lever op til styrelsens råd.

I Haderslev har lægerne hjemmevagt. I Sønderborg har bedøvelseslæger vagt på sygehuset, men fødselslægerne har tilkaldevagt. Det synes Sundhedsstyrelsen ikke er godt nok til at sikre kvaliteten.

Også chef for fødeafdelingen på Sønderborg Sygehus beklager, at fødselslægerne af økonomiske grunde ikke er til stede i vagttiden. Han mener, at man burde samle alle fødsler ét sted for at sikre lægeressourcer og kvalitet.

Kontorchef Steen Werner Hansen fra Sundhedsstyrelsen siger, at der ikke er tale om en lovbunden vejledning. "Den bygger på en vurdering af, hvordan der bedst opnås kvalitet. Fandt vi forholdene direkte uansvarlige, ville vi gøre opmærksom på det. Jo mindre beredskab, des mindre risikomargin", siger han.

Kilde: JydskeVestkysten

24-02-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Forringede forhold for nybagte mødre

Jordemoder frygter discountfødsler

Fødegangen er blevet farligere

Garanti: Fød dit barn på 10 timer

Tilfældigt om fædre må overnatte på fødestuen

Flere lukninger af fødesteder på vej

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

fødested

Sønderjylland










På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook