Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Kønsopdelt daginstitution er en succes Kønsopdelt daginstitution er en succes

Kønsopdeling i daginstitutionen giver piger mod og lærer drenge omsorg.
 3493 

Piger bliver modige og får øget selvtillid, mens drenge bliver mere omsorgsfulde og bedre til at fordybe sig, når de to køn får lov at lege hver for sig.

Det er resultatet af en psykolograpport om daginstitutionen De Fire Elementer i Egebjerg ved Horsens, der i 1998 blev kendt som den første danske børnehave, der opdelte børnene efter køn fire formiddage om ugen.

"Vi har nu fået konstateret, at kønsopdelingen er med til at udvikle børnenes egenskaber - mod og selvtillid, når det gælder piger, og omsorg og fordybelse for drengenes vedkommende", siger institutionens leder Jette Romedahl.

Hun tilføjer dog, at også andre faktorer end de rent biologiske forskelle påvirker resultatet af kønsopdelingen, blandt andet personalets engagement og interesse.

Kilde: Ritzaus Bureau

04-06-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Her er landets dyreste vuggestuer

Slut med frit valg af vuggestue

Børnehaver vil være private

Dyrere at få passet børn

Børn rammes af vuggestuepest

Forældre er glade for daginstitutionen

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

daginstitution










Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2026

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook