Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Forældre ønsker stabilitet i institutionerne Forældre ønsker stabilitet i institutionerne

Forældre efterspørger stabilitet og hensyntagen til det enkelte barn.
 3268 

Stabilitet og minimal udskiftning blandt personalet er det, forældre vægter højest, når de skal bedømme deres barns daginstitution. Det samme gælder ønsket om, at der bliver taget individuelle hensyn til det enkelte barn.

Men ingen af delene synes forældrene, at de får indfriet. Det viser en undersøgelse, som PLS Rambøll har foretaget for Jyllands-Posten.

Formand for BUPL (Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund), Bente Sorgenfrey, fortæller, at personaleudskiftning i daginstitutioner er omfattende.

Der er mangel på arbejdskraft, og selv om der findes pædagoger, som arbejder i den samme institution et halvt liv, så søger mange nye steder hen efter 5-6 år.

I gennemsnit bliver en fjerdedel af alle pædagogerne i institutionerne skiftet ud en gang om året. For pædagogmedhjælpernes vedkommende er der tale om det dobbelte antal.

Af undersøgelsen fremgår det desuden, at forældrene faktisk går meget lidt op i børnehavens, vuggestuens eller fritidsordningens åbningstider og beliggenhed. Faktisk er forældrene allerede svært tilfredse på de områder.

"Det er den øgede fleksibilitet på arbejdsmarkedet, der slår igennem her. Flere har flekstid, og på en eller anden måde formår forældrene at tilpasse hverdagen efter daginstitutionens åbnings- og lukketider. Forældre anstrenger sig meget for at opretholde familiens morgen- og aftenritualer", siger lektor Søren Smidt fra Institut for Uddannelsesforskning på RUC.

Når forældre tilsyneladende bekymrer sig mindre om eksempelvis den pædagogiske linje og de sociale aktiviteter i daginstitutionen, hænger det ifølge forskeren sammen med, at forældre har umådeligt svært ved at forholde sig til disse emner.

"Undersøgelser viser, at forældre kærer sig om det nære og konkrete, om hvordan deres eget barn har det, om det får den fornødne ro og tryghed i hverdagen. Her er der ofte en interessekonflikt i forhold til det, pædagogerne går op i", vurderer Søren Smith, der gennem flere år har forsket i institutionsliv.

"Børn har mange kontakter i løbet af dagen, også til ansatte på andre stuer i institutionen, men det er forældrene sjældent opmærksomme på. Rytmen og det genkendelige forsvinder ikke for barnet, selv om der kommer en ny person ind på stuen", siger Bente Sorgenfrey.

"Børn skal kunne knytte kontakter, og der skal være genkendelighed. Nye undersøgelser viser da også, at der er så meget andet end de voksne i institutionen, der har betydning for børn. Studier blandt 46 unge mellem 16-20 år viser, at det de især husker fra deres tid i institution er, hvordan de havde det sammen med de andre børn, og hvilke regler der herskede på legepladsen".

Kilde: Jyllands-Posten

12-06-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Her er landets dyreste vuggestuer

Slut med frit valg af vuggestue

Børnehaver vil være private

Dyrere at få passet børn

Børn rammes af vuggestuepest

Forældre er glade for daginstitutionen

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

daginstitution










Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook