Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Så kom Jessica til verden Så kom Jessica til verden

Kæreste, svigermor og mor var til stor støtte, da Jessica blev født.
 2773 

Det startede mandag aften den 21/7-2003. Min kæreste og jeg sad og så lidt TV, og jeg syntes, at jeg havde lidt plukkeveer. Jeg håbede på, at det snart skulle være, da jeg var gået 8 dage over termin.

Da der ikke rigtig skete andet, gik vi i seng, men kl. 00.00 begyndte det at gøre ondt, og mine veer kom med ca. 5-6 minutters mellemrum.

Kl. 02.00 ankommer vi til fødegangen, og jeg bliver undersøgt men er kun 1/2 cm åben. Jeg bliver tilbudt at blive indlagt, men jeg vil gerne hjem og får en Pinex og en sovepille med hjem.

Da vi kommer hjem, prøver vi, om vi ikke kan få sovet lidt, men det gør bare så ondt, og sovepillen hjælper ikke.

Tirsdag den 22/7 kl. 11.45 ankommer jeg atter til fødegangen. Jeg bliver undersøgt igen, og der er jeg 4 cm åben, så jeg bliver indlagt. De skønner den bette til at veje 3.000 gram.

Kl. 13.45 mener jeg, at fostervandet er gået, men det er det ikke. Jeg er nu 6 cm åben og får CTG påsat.

Kl. 14.00 er CTG fuldstændig fin, og jeg vælger at komme i karbad, da det skulle hjælpe på smerterne, da jeg har utroligt ondt nu.

Kl. 14.45 vælger jeg at stige op af badet, da jeg synes, at vandet er tungt på min mave, og jeg ikke rigtig kan samarbejde med veerne. Jordemoderen vil gerne have, at jeg er lidt oppegående, men jeg kan ikke rigtig holde til det.

Kl. 15.20 har jeg så ondt, at jeg ikke føler, at jeg kan klare mere. Jeg bliver undersøgt igen og er nu 6-7 cm åben, og jordemoderen synes, at det vil være en god idé, hvis jeg får en epiduralblokade, og det synes jeg også. Kl. 15.45 får jeg lagt blokaden og et vedrop.

Kl. 17.50 viser CTG, at hver gang jeg får en ve, falder barnets hjertelyd, så jordemoderen vil gerne have, at jeg kommer lidt op at gå, men jeg er så træt i mine ben, at det næsten er umuligt.

Kl. 18.20 vil jeg på wc, fordi jeg føler, at jeg skal ud at "lave", men min mor siger, at det må jeg ikke og kalder på jordemoderen, som siger, at det er presseveer. Jeg siger bare, at det er også ok, jeg skal nok gå med ind på stuen igen, men hvis jeg laver på gulvet, er det deres skyld. Det viser sig så, at det er presseveer.

Kl. 18.35 kan de se lidt af hovedet, og kl. 18.52 føder jeg en lille dejlig pige på 52 cm og 3.330 gram. Min kæreste klipper navlesnoren. Kl. 18.57 føder jeg moderkagen.

Min mor var utrolig glad. Hun var blevet mormor på sin søns fødselsdag og på samme klokkeslet, og han er utrolig stolt.

Jeg havde min kæreste, svigermor og min mor med til fødslen, og det er jeg meget glad for. De var til meget stor støtte.

29-09-2004

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

En fars fødselsberetning

At blive mor efter at have mistet

Bjørnen sover

Åndedrætsøvelser erstatter ikke epidural

Frygten for endnu en fødsel

Akupunktur hjælper fødende kvinder

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

vedrop

epiduralblokade

Læs mange flere spændende fødselsberetninger og skriv din egen:

Din historie









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook