Færre føder et dødfødt barn Antallet af dødfødte børn i Danmark er faldende. I 2005 blev der født 291 dødfødte børn mod 313 året før.
4694
Antallet af dødfødte børn i Danmark er faldende. Nye tal fra Sundhedsstyrelsen viser, at der i 2005 blev født 291 dødfødte børn mod 313 dødfødte i 2004.
Tidligere blev en spontan abort først registreret som en dødfødsel, hvis fosteret var mere end 28. uger. I dag går grænsen ved 22. uge.
"På den baggrund kunne man forvente en stigning, og derfor overrasker det os, at vi i stedet ser et fald. Måske skyldes det, at nakkefoldsscanninger er blevet mere udbredte, og at man dermed tidligt i graviditeten opdager børn med misdannelser. Her vælger kvinden så at få en abort", siger Steen Rasmussen fra Sundhedsstyrelsen.