I 2007 så 27 nyfødte babyer med Downs syndrom (mongolisme) dagens lys, og det er det laveste antal i Danmark nogensinde.
"Da screeningstilbuddet blev indført i 2004, blev tallet på et år næsten halveret. Siden er det gået mere langsomt ned af bakke, men vi landede altså på et historisk lavt antal i 2007", fortæller leder Jan Hansen fra fra Cytogenetisk Centralregister.
Selv om færre børn fødes med Downs syndrom, er der et stigende antal fostre, der får diagnosen, mens de endnu ligger i mors mave. Det skyldes ifølge afdelingslæge Peter Saugman Jensen fra Sundhedsstyrelsen, at kvinder venter længere, før de får børn, og med moderens alder stiger risikoen for, at fosteret får Downs syndrom.
Men man skal passe på med at tro, at alle disse fostre kunne være blevet født, hvis man undlod at screene, fortæller Peter Saugman Jensen.
"Der diagnosticeres betydeligt flere fostre med Downs ved screeningen, end der ville blive født, hvis man helt lod være med at undersøge. Forklaringen er, at ved den tidlige screening finder man også mange Downs-fostre, som senere mistes ved spontan abort af naturlige årsager".
Kilde: 24timer
11-12-2008

|