Bedre førstegangsfødsler medfører færre kejsersnit Det er typisk kvinder, der har haft en dårlig fødselsoplevelse, som vælger at få foretaget et planlagt kejsersnit.
8454
Nye tal fra Sundhedsstyrelsen viser, at der gennem de seneste 5 år er sket en stigning på næsten 50 procent i antallet af kejsersnit, udelukkende fordi moderen ønskede det. Fra 1.300 i 2005 til 1.900 i 2009.
Det er typisk kvinder, der har haft en dårlig fødselsoplevelse, som vælger at få foretaget et planlagt kejsersnit.
De flergangsfødende kvinder vælger hyppigst de planlagte kejsersnit på trods af, at lægerne har vurderet, at de er i stand til at føde naturligt, fordi de ved en tidligere fødsel enten har fået lavet et akut kejsersnit, eller fordi fødslen i øvrigt har været kompliceret.
Flere børn bliver indlagt på børneafdelingerne grundet vejrtrækningsproblemer som direkte følge af de planlagte kejsersnit.
Det er kun få kvinder, der vælger planlagte kejsersnit, fordi de er bange for, at deres mellemkød brister, og at de dermed risikerer seksuelle problemer eller problemer med at holde på urin og afføring.