Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Gravide kaffedrikkere får små børn Gravide kaffedrikkere får små børn

Kvinder der både drikker kaffe og ryger under graviditeten føder mindre børn.
 4275 

Kvinder der både drikker kaffe og ryger under graviditeten føder mindre børn.

Det viser en stor amerikansk undersøgelse fra National Institutes of Health i Maryland, som er blevet offentliggjort i det ansete lægetidsskrift American Journal of Epidemiology.

En forskergruppe har taget blodprøver på 2.525 kvinder, og heraf havde cirka en tiendedel født babyer, der vejede mindre end børn normalt gør ved fødslen.

Lægerne undersøgte de små børn og mødrenes levevis nærmere. Og her viste det sig, at det var kvinder, der havde masser af stoffet paraxanthin i blodet, som fødte de små børn.

Paraxanthin er et nedbrydningsstof af koffein, der blandt andet findes i kaffe og cola. Men det er åbenbart kun kvinder, der både ryger og drikker meget koffeinholdige drikke, mens de venter sig, der har risiko for at føde små børn.

Massiv kaffedrikning eller cola-indtagelse kan øjensynligt allerede være et problem, når mænd og kvinder forsøger sig med at få børn. Ifølge nyhedsavisen Dagens Medicin har tidligere undersøgelser vist, at det er sværere at blive gravid end ellers, når man drikker meget kaffe eller cola, ligesom risikoen for abort også er større.

Faren for den lavere fødselsvægt er der allerede, hvis man blot drikker to kopper kaffer om dagen, fremgår det af undersøgelsen.

Kilde: JydskeVestkysten

25-02-2002

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Så meget kaffe må gravide drikke

Cola er skidt for sædkvaliteten

Blodprøve kan afskaffe moderkagebiopsi

Kaffe under graviditeten medfører ikke ADHD

Kaffe kan mindske chancen for graviditet

Stress øger risikoen for dødfødsel

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

kaffe

koffein










Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook