Teenagepiger, der bliver uønsket gravide, kommer oftest fra socialt dårligt stillede hjem. De bedst fungerende af pigerne vælger en abort, mens de dårligst stillede typisk vælger barnet. Det viser en stor undersøgelse fra Socialforskningsinstituttet.
"Teenagepiger, der vælger at blive mødre, har brug for megen støtte for at undgå sociale problemer for dem selv og bryde den sociale arv for deres børn", siger seniorforsker Mogens Nygaard Christoffersen, der har lavet undersøgelsen for Socialforskningsinstituttet.
Danmark har en af de laveste andele af teenagegraviditeter i verden, og tallet har været faldende siden 1960'erne. Men hvert år bliver omkring 3.000 teenagere gravide, heraf de fleste uønskede. Omkring to tredjedele får en abort, mens en tredjedel vælger barnet. Det betyder, at 1.912 teenagere fik en abort sidste år, mens omkring 1.000 blev mødre.
Mogens Nygaard Christoffersen har undersøgt, hvem disse piger er, og det viser sig, at en stor del af de gravide teenagere kommer fra socialt dårligt stillede hjem. Typisk har deres egen mor fået sit første barn, mens hun var meget ung, forældrene har ingen uddannelse og er oftere ramt af arbejdsløshed end andre.
Pigens forældre har også oftere forsøgt at begå selvmord, har hyppigere været misbrugere, og pigernes opvækst har i højere grad end andres været præget af vold. Pigerne selv har oftere været anbragt uden for hjemmet.
Alt dette gælder for piger, der bliver gravide som teenagere, men de piger, der vælger en abort, har ikke været så hårdt ramt af alle de negative faktorer, som de piger, der vælger barnet.
"De dårligst stillede vælger barnet, for så er de pludseligt noget", vurderer direktør i Mødrehjælpen, Hanne Simonsen.
Hun forklarer, at mange af de unge gravide, der kommer fra dårligt stillede hjem, drømmer om at blive mor: "De er fyldt op af den kærlighed, de aldrig selv har fået, men de er ikke nødvendigvis i stand til at give den videre til barnet".
Derfor gør Mødrehjælpen et stort stykke arbejde for at vise pigerne, hvordan de skal være mødre. De har oprettet mødregrupper for de helt unge, ligesom Mødrehjælpen for 2 år siden indviede et kollegium, hvor unge enlige mødre kan bo, mens de uddanner sig.
9 procent af de piger, der bliver teenagemødre, har været anbragt uden for hjemmet, og det er langt flere end deres jævnaldrene.
Kilde: Kristeligt Dagblad
13-07-2003

|