Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Det endte med kejsersnit pga. blindtarmsbetændelse Det endte med kejsersnit pga. blindtarmsbetændelse

Dianas graviditet gik fint til 3 uger før termin, hvor hun fik stærke smerter. En lægestuderende konstaterede, at hun havde blindtarmsbetændelse.
 5310 

Skrevet af Diana

Min datter er nu 3 år, og hendes fødsel gik helt gnidningsfrit. Hun sad godt nok fast et godt stykke tid, men alt gik, som en fødsel skulle gå.

Min søn derimod, det er en anden historie. Alt gik godt til ca. 3 uger før termin, hvor jeg fik meget ondt. Jeg troede, at jeg havde veer, men jordemoderen sagde, at der ikke var nogen veer, så jeg blev sendt hjem igen.

Smerterne var ulidelige, så jeg ringede til min mand, der ringede til sin farmor, der kørte mig på hospitalet. Her sagde de også, at der ikke var nogen veer, men de kunne godt se, den var gal, så der kom en læge og kiggede på mig.

Derefter kom der endnu en læge og en til, og til sidst kom en lægestuderende og kiggede på mig en gang og sagde: "Du har blindtarmsbetændelse". Så gik det stærkt til operationsstuen, hvor jeg fik et kejsersnit og fik fjernet blindtarmen.

Min søn er nu 6 måneder og vildt dejlig. Jeg kan sige jer, jeg har aldrig været så bange i hele mit liv. Jeg håber aldrig, at andre gravide skal opleve det, jeg har oplevet.

27-02-2004

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fik kejsersnit så far kunne nå at se barnet

Kejsersnit på moders ønske

Fedme forøger risiko ved kejsersnit

Ultralyd afgør om det er sugekop eller kejsersnit

Foranliggende moderkage (placenta prævia)

Bedre førstegangsfødsler medfører færre kejsersnit

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

kejsersnit

blindtarmsbetændelse

Læs mange flere spændende fødselsberetninger og skriv din egen:

Din historie









Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau





Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook