Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Gravide kan tales fra at vælge kejsersnit Gravide kan tales fra at vælge kejsersnit

Kvinder, der skal føde på Herlev Hospital, får tilbudt hjælp gennem samtale til at overkomme den værste frygt for fødslen.
 4099 

Kvinder, der skal føde på Herlev Hospital, får tilbudt hjælp gennem samtale til at overkomme den værste frygt for fødslen.

"Når hun kommer ind, så er det hele bare kaotisk. Hun skal føde, og hun er bange. Derfor skal hun have hjælp af professionelle til at finde ud af, hvor angsten ligger", siger jordemoder Benthe Dandanell fra Herlev Hospital.

Siden 2004 har alle gravide på Herlev Hospital haft en samtale hos en læge og jordemoder, hvis de ikke ville føde naturligt. Og det har skabt gode resultater, for siden 2004 har halvdelen af de kvinder, der ellers ville have valgt kejsersnit, valgt at føde naturligt.

Kvinderne underskriver en såkaldt fødselsaftale om deres forventningerne til fødslen og den smertestillende medicin. I fødselsaftalen står også, at kvinden kan få et kejsersnit, hvis noget går galt, eller de ombestemmer sig.

Sidste sommer anbefalede Sundhedsstyrelsen, at alle gravide med fødselsangst bør tilbydes særlig støtte. Nu er det op til regionerne og landets kommuner, om det skal føres ud i livet.

Kilde: Dagens Medicin

25-08-2008

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Fik kejsersnit så far kunne nå at se barnet

Kejsersnit på moders ønske

Fedme forøger risiko ved kejsersnit

Ultralyd afgør om det er sugekop eller kejsersnit

Foranliggende moderkage (placenta prævia)

Bedre førstegangsfødsler medfører færre kejsersnit

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

kejsersnit

fødselsangst

Læs meget mere om forberedelse til fødslen og om selve fødslen:

Fødsel









Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook