Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 GRATIS!  LÆS DET NYE "GRAVIDA" GRATIS

Læs den nye udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig med alt om den positive graviditet og fødsel. Læs det gratis her
Fødselsforberedende kursus Fødselsforberedende kursus

Hensigten med kurset er at forberede dig og din partner på, hvad der sker med krop og sind i løbet af graviditeten og under fødslen.
 2676 

I de fleste byer afholdes der fødselsforberedende kurser. Interessen for disse kurser er som regel stor, så det er en god idé at være ude i god tid for at sikre sig plads. Førstegangsfødende har ofte fortrinsret.

Hensigten med kurset er at forberede dig og din partner på, hvad der sker med krop og sind i løbet af graviditeten, fødselsforløbet og hvilke muligheder for hjælp, I kan forvente under fødslen. Råd vedrørende ernæring og hygiejne indgår som regel også i undervisningen.

Ofte afsluttes kurset med et besøg på fødeafdelingen, så I kan blive bekendte med lokaliteterne og de hjælpemidler, som er til disposition. På nogle fødeafdelinger skrives der samtidig en foreløbig journal, således at denne er færdig, når du kommer ind for at føde.

Det bliver mere og mere udbredt, at fædrene også deltager i kurset, men det er selvfølgelig helt frivilligt. Er du alene og er bange for at føle dig lidt "udenfor", når alle de andre har deres partner med, er det sikkert i orden, at du tager en veninde eller en anden som står dig nær med.

Findes der ikke tilbud om fødselsforberedende kursus i nærheden af dig, eller hvis du ikke ønsker at deltage eller er forhindret i at deltage, findes der i dag videofilm, som kan give dig en del information.

29-08-1999

Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Indkøbsguide: Fødselsforberedelse

Indkøbsguide: Kurser, coaching og terapi

Fødselsforberedelse gør fødslen nemmere

En stor skrigende dreng på 4 kg

Min uforglemmelige fødsel

Førstegangsfødende går da over tid

Så slemt er det da heller ikke at føde!

Verdens bedste kejsersnit

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

fødselsforberedelse

Læs meget mere om at være gravid og alt hvad det indebærer for dig og dit kommende barn:

Graviditet









Læs GRATIS magasiner: GRAVIDA om den positive graviditet, MIN BABY om småbørn fra 0-3 år og DIT BARN om de skønne unger fra 3-6 år.

 Lifemags





Læs den nyeste udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig, med alt om de skønne unger.

 Dit Barn





På Babysutten.dk hjælper vi dig med at finde en personlig gave. En gave der er en glæde at give og en glæde at modtage. Kom ind og se vores store udvalg af sutter med navn, sengetøj med navn og mange andre personlige babyting.

 Babysutten.dk





Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook